Home / Masaj Çeşitleri / Manikür ve Pedikür

Manikür ve Pedikür

Bakımlı olmanın ön şartlarından biri de manikür ve pedikürdür. Eller iletişim esnasında en önemli unsurlardan biridir. Tırnak esas olarak keratinden oluşur. Keratin bütün boynuzsu dokuların temelini oluşturan protein maddesidir. El tırnakları ortalama olarak günde 0,1 mm kadar uzar. Ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha yavaş uzar. Tırnakların uzamasında, mevsimlere, tırnak kullanımına ve yaşa göre farklılıklar ortaya çıkabilir. Orta parmağın tırnakları daha hızlı uzar. Normal sağlıklı tırnak sağlam, esnek ve hafif pembe renkte olur.

Ölü deri, üst derinin corneum tabakasının tırnak katından tırnak plağı üzerine doğru uzantısıdır. Kütikülün (ölü deri) fonksiyonu, su geçirmez bir bölge oluşturarak, bakteri veya diğer mikro-organizmaların tırnak katından içeri girmesini engeller. Tırnak kenarlarını saran epidermis (üst deri) ölü derinin arkasında bulunur, üst deri corneum tabakasının tırnak plağı üzerine doğru uzantısıdır. Tırnak katının dibinden çıkar. Genellikle ölü derinin bir parçası olduğu düşünülür.

Tecrübeli personelimiz el ve ayak tırnaklarınıza gereken özeni göstererek sağlıklı ve hoş görünümlü bir hale gelmesine yardımcı olur.

Manikür ve Pedikür Yapılmasının Uygun Olmadığı Durumlar

  • Tırnakların çevresindeki deride enfeksiyon
  • Tırnak hastalıkları
  • Morarmış tırnaklar
  • Tırnakları çevreleyen deride kesik ve sıyrıklar
  • Tırnakları çevreleyen deride henüz iyileşmemiş yara izi
  •  Manikür ürünlerine alerji

Check Also

Bölgesel Masajlar

Baş – boyun, ense – omuz – sırt, sırt – bel, kol ve bacak gibi …